
1. O konieczności pisania wniosków w języku angielskim
Obecnie pracujemy nad rozwiązaniami, które umożliwią zredukowanie liczby pól w formularzu wniosku, co do których istnieje wymóg ich uzupełnienia w obu językach. Niewątpliwie część z tych udogodnień uda nam się wprowadzić już w bieżącym półroczu.
2. O konieczności składania wniosku w wersji papierowej i elektronicznej
Istnienie wersji papierowej wynika z obowiązującego nas Kodeksu Postępowania Administracyjnego (wystąpiliśmy do MNiSW o wyłączenie nas z zapisów KPA). Stopniowo ograniczamy długość wersji papierowej. Rozpoczęliśmy przygotowania do przejścia na zgłaszanie wyłącznie wersji cyfrowej wniosku z podpisem elektronicznym. Wymaga to jednak rozwiązania szeregu problemów prawnych i technicznych, nie tylko po stronie NCN, które stopniowo rozwiązujemy.
3. O konieczności pisania opisu skóconego i opisu szczegółowego oraz ich elementach
Opis skrócony jest jedyną podstawą selekcji wniosków w I etapie oceny i ma za zadanie przekonać szerokie grono ekspertów, często z dziedzin pokrewnych, do słuszności finansowania projektu. Jest to preselekcja poprzedzająca pogłębioną ocenę merytoryczną w drugim etapie. Dokonujący jej eksperci, kwalifikujący najlepsze projekty do drugiego etapu, nie zapoznają się ze szczegółowym opisem planowanych badań. (…) Rozbicie opisu skróconego na sekcje pozwala uzyskać klarowniejszy obraz projektu przez oceniających ekspertów, co jest kluczowe zważywszy na istotną rolę jaką skrócony opis pełni w procesie oceny. Opis skrócony, jeśli ma spełnić swoje zadanie, musi mieć taką konstrukcję i wymowę, by przedstawiać prezentowane badania w sposób zrozumiały także dla tych ekspertów w zespole, którzy nie są specjalistami w wąskim obszarze badawczym, którego projekt dotyczy. Pole dotyczące podstawowości badań zostało wprowadzone w interesie samych wnioskodawców; pozwala przekonać ekspertów, że wniosek dotyczy takich właśnie badań.
4. O szczegółówych wymaganiach harmonogramu projektu
Począwszy od konkursów, które ogłosimy w marcu, NCN będzie wymagał jedynie listy zadań badawczych, które mają być wykonane, bez konieczności podawania okresu realizacji poszczególnych zadań i ich kosztów. Dodam od siebie, ze to decyzja kontrowersyjna, którą Rada NCN podjęła po wielomiesięcznych dyskusjach. Harmonogramy nie są „niemerytorycznym przejawem biurokratyzacji”, ale mają pokazać ekspertom, że wnioskodawca ma w ogóle jakiś pomysł dotyczący przebiegu badań.
5. O wadach systemu OSF
Nie podzielam opinii o fatalności oprogramowania służącego do składania wniosków, jakkolwiek nie jest ono idealne. Oprogramowanie OSF jest administrowane przez Ośrodek Przetwarzania Informacji nadzorowany przez MNiSW. OPI prowadzi obecnie prace nad nową wersją oprogramowania OSF.